O projekcie
Dekalog, skromny, zrealizowany u schyłku lat 80. polski serial telewizyjny, był pokazywany w 70 krajach świata i do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko na Zachodzie, ale również w Iranie, Japonii czy Chinach. Inspirowane dziesięciorgiem przykazań dzieło okazało się na tyle uniwersalną wypowiedzią o najbardziej istotnych ludzkich sprawach, że przemawia do widzów niezależnie od ich wyznania i kręgu kulturowego.
Zrealizowana przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny
Mapa Dekalogu, oparta na autorskim pomyśle i pod okiem
Natalii Korynckiej-Gruz, to wirtualny spacerownik, pozwalający na poznawanie Warszawy poprzez najbardziej charakterystyczne miejsca, w których kręcono Dekalog.
Serwis zawiera współczesne fotografie tych lokacji, wykonane specjalnie na jego potrzeby przez Piotra Jaxę, fragmenty kolejnych filmów cyklu i ich scenariuszy, a także kontekstowe opisy poszczególnych filmowych miejsc i zdarzeń autorstwa filmoznawcy, prof. Mikołaja Jazdona, oraz refleksje o fundamentalnych kwestiach podejmowanych w Dekalogu Kieślowskiego, które zebrał teolog, prof. Michał Klinger.
Mapa Dekalogu będzie znakomitym przewodnikiem zarówno dla rodzimych, jak i zagranicznych wielbicieli twórczości Kieślowskiego, odwiedzających Warszawę lub chcących spojrzeć na nią oczami filmowego twórcy, a załączone teksty pozwolą na jeszcze głębszy namysł nad przedstawionymi w filmie problemami. Może też pełnić rolę edukacyjną, dzięki załączonym materiałom do lekcji dla uczniów liceów.
Twórcy strony dziękują za pomoc przy realizacji projektu Marii Kieślowskiej, Krzysztofowi Piesiewiczowi oraz Fundacji InSitu za udostępnienie materiałów archiwalnych.
Prawa autorskie:
Portret K.Kieślowskiego na stronie głównej – Piotr Jaxa/ CC BY-NC-ND
Fotografie miejsc – Piotr Jaxa/ FINA
Fragmenty filmowe – prawa autorskie: TVP
Fragmenty scenariuszy – prawa autorskie: Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU